Chytré nástroje, které využije každý markeťák
26. 07. 2016 Autor Luděk PulicarPřipravili jsme pro vás výběr nástrojů a aplikací, které vám každý den ušetří spoustu drahocenného času. Podívejte se, jak si urychlit rutinní činnosti. Všechny nástroje využijete i mimo marketing.
Práce s textem
Zjištění počtu znaků – pocitadlo-znaku.cz
Potřebujete zjistit, zda váš status na Twitter nepřesáhl povolenou délku, kolik znaků má nový meta description nebo jestli je text dostatečně dlouhý? Aplikace pocet-znaku.cz umí umí kromě těchto základních zjištění (počet slov, znaků s/bez mezer,…) i řadu dalších užitečných funkcí. Např. vám řekne, jaká slova jsou v textu použita nejčastěji, nebo vám umožní z textu odstranit HTML tagy. Uživatelům Mac OS se bude hodit aplikace Pop-Clip, která vám počet znaků ukáže pokaždé, když označíte jakýkoliv text. A když si nainstalujete rozšíření, dokáže ještě mnohem víc.
Odstranění diakritiky z textu – Remove diacritics
Pokud potřebujete z textu odstranit diakritiku, pomůže vám nástroj Remove accents. Nejčastější využití u nás nástroj nachází při procesu návrhu tvorby URL adres, kdy se ve slovních spojeních potřebujete diakritiky zbavit.
Odstranění přebytečných mezer v textu – Remove extra spaces
Při exportech textu z různých systémů se často můžete setkat s tím, že text obsahuje více mezer mezi slovy než by měl. Divili byste se, kolik lidí třeba stále používá 5 mezer namísto jednoho stisknutí tabulátoru. S odstraněním těchto neduhů vám spolehlivě pomůže právě tento nástroj.
Kapitálky, verzálky, minusky – Convertcase.net
Občas budete potřebovat převést text kompletně do VERZÁLEK, kapitálek, nebo mít první písmeno ve slově/větě vždy velké (verzálka) a ostatní písmena malá (minusky). Samozřejmě to zvládnete přepsat sami, ale pokud tento úkon musíte zpracovat u většího množství textu, využijte nástroje Convertcase.net, který toto zvládne během chvíle. Pokud používáte Mac, opět doporučím nástroj Pop-clip, který pokud si stáhnete dané rozšíření, vám udělá totéž na kterýkoliv výběr textu.
Regulární výrazy
Tvorba regulárních výrazů – The Regexinator
Pokud potřebujete vytvářet regulární výrazy a nejste v nich úplní profíci, určitě oceníte nástroj Regexinator z dílny LunaMetrics. Nejčastěji jej využíváme při potřebě pokročilejší filtrace v Google Analytics.
Kontrola a vysvětlení regulárních výrazů – Regex101
Patříte k borcům, kteří výše uvedený nástroj pro tvorbu regulárních výrazů nepotřebují, protože si je jsou schopni psát sami? Pak se vám možná bude alespoň hodit nástroj na jejich otestování a vysvětlení, co přesně daný regex dělá.
Technické nástroje
Tvorba souboru .htaccess – .htaccess generator
Soubor .htaccess slouží k základní úpravě chování serveru (Apache), které může mít další vliv na SEO. Správně nastavením souboru .htaccess můžete:
- zabránit tvorbě nežádoucích duplicit díky nastavení automatického přesměrování URL adres
- určit výchozí chybovou stránku 404
- zabezpečit určitý adresář heslem
- nebo třeba zakázat přístup na server z určitých IP adres
Syntaxe občas bývá složitá a jestli zrovna hledáte nástroj, který vám nastavení souboru .htaccess usnadní, sáhněte po generátoru..
Nástroj pro tvorbu URL
Správné měření kampaní je základ každého vyhodnocování jejího výkonu (například v Google Analytics). Ke správnému měření kampaní vám pomohou UTM parametry v URL. A s UTM parametry v URL vám pomůže přímo Google díky jeho Nástroji pro tvorbu URL. Stačí zadat URL adresu odkazu, vyplnit základní údaje k měření (zdroj, médium, název) a vaše URL s UTM parametry je na světě..
Data scraper – Scrape (rozšíření pro Chrome)
Čas od času je třeba získat z webů data, která byste ručně dolovali hodně dlouho. Příkladem můžou být data z Open Graphu (Facebook), získání seznamu výsledků z vyhledávání z Google apod. Nástroj Scrape je pro základní použití zdarma. Pro využití pokročilých funkcí nebo možnosti scrapovat velkého množství dat si musíte připlatit.
Grafika / obrázky
Rychlá editace obrázků – Pixlr.com / GIMP
Jako náhrada Adobe Photoshopu pro rychlé základní úpravy nebo třeba sloučení obrázků velmi dobře poslouží zdarma dostupný online nástroj Pixlr.com. Pokud jste uživateli Windows, stejně dobře poslouží open-source nástroj GIMP.
Nástroj pro tvorbu infografiky – Visme.co
Jestliže potřebujete připravit rychlou a přesto dobře vypadající infografiku, pak doporučujeme Visme.co. Obsahuje velkou řadu šablon, ze kterých si vybere opravdu každý. Prostředí je intuitivní, a pokud máte připravená data, můžete mít svoji infografiku hotovou během několika málo minut.
Tvorba screenshotů v prohlížeči – Awesome Screenshot
Potřebujete někomu poslat obsah, který zrovna vidíte ve svém prohlížeči? Doporučujeme rozšíření do prohlížeče Awesome Screenshot pro Chrome. Pokud používáte Evernote, je pro vás určeno rozšíření Evernote Web Clipper, které dělá totéž s tím, že screenshot uloží do vašeho Evernotu, kde s ním můžete dále pracovat. Pokud často potřebujete dělat screenshoty i mimo prohlížeč, pak pro uživatele Windows je vhodná aplikace Výstřižky, kterou najdete již předinstalovanou ve svém systému. Uživatelé Mac OS mají k dispozici klávesové zkratky:
- Cmd+Shift+3 (screenshot celé obrazovky)
- Cmd+Shift+4 (screenshot dle výběru obrazovky) + pokud po stisknutí této kombinace stisnete mezerník, máte možnost udělat screenshot celého okna vybrané aplikace.
Vyfocené snímky poté naleznete na vaší ploše.
Ostatní
Správa projektů / time management – Trello.com
Trello máme opravdu rádi. Ve své podstatě se jedná o virtuální nástěnku, kterou můžete využít jako pro správu projektů/úkolů v týmu nebo pro plánování, ale i jako jednoduchý GTD (Getting Things Done) nástroj.
Týmová komunikace – Slack
Po dlouhém hledání a zkoušení různých aplikací pro interní komunikaci jsme se nastálo usadili u Slacku, který je jako instant messaging nástroj jedním slovem skvělý. V podstatě nám nahradil posílání interních e-mailů. Komunikaci lze rozdělit do tematických vláken (chcete-li – chatovacích místností), do kterých mají přístup jen předem definovaní uživatelé. K dispozici jsou aplikace jak na desktopové, tak mobilní platformy, takže vám neunikne nic důležitého ani na cestách. Je možné jej propojit s různými cloudovými službami (např. Google Disk či Dropbox) a díky tomu můžete svým kolegům sdílet různé dokumenty, a to přímo do aplikace. Také lze Slack “naprogramovat”. To v tom smyslu, že třeba do kteréhokoli vlákna napíšete název restaurace ve vašem okolí a Slackbot vám odpoví odkazem na jejich polední menu. Možností, jak si jej přizpůsobit, je mnoho.
Trackování času – Toggl.com
Pro monitoring toho času stráveného nad jednotlivými úkoly/projekty doporučujeme webovou aplikaci Toggl, která je dostupná i pro mobilní telefony a tablety ve formě aplikace a umožňuje zdarma vše, co byste od podobné aplikace očekávali. Zkrátka měří čas 🙂
Využíváte při práci zajímavý nástroj, který jsme ve článku nezmínili? Nechte nám odkaz na něj v komentářích! A začněte se těšit – příště se s vámi totiž podělíme o sadu nástrojů, které pomáhají v práci našim SEO specialistům.
Komentáře