Už na první pohled je jasné, že spojitost mezi žebříčkovým postavením a počtem fanoušků na sociálních sítích tak úplně neplatí. Dlouhodobá světová jednička Novak Djokovič rozhodně nevede listinu nejsledovanějších hráčů. Tuto pozici s přehledem brání Rafa Nadal. Ten i přes výrazný výkonnostní propad nepřestává sbírat nové fanoušky a potvrzuje, že kromě úspěchů na kurtu je dobré mít pro úspěch na sítích originální image a charisma.
Maria Sharapova si sice odpi(n)kává trest za doping, avšak její fanoušci ji zatím moc netrestají, spíše naopak. Např. se Serenou Williamsovou na kurtech v poslední době jen prohrávala, ovšem na sociálních sítích jí nakládá o 5 milionů fanoušků.
Nadal vs. Federer a strouhající Djokovič
Jedni z nejoblíbenějších rivalů tenisové historie odehrávají svou bitvu i na sociálních sítích, konkrétně na Facebooku. Zde se Roger s Rafou velmi dlouho přetahovali o první místo tenisového Facebook krále. V posledním roce si sice Rafa místo před svým soupeřem brání, ale nejedná se o nijak významný rozdíl.
Již zmiňovaná tenisová jednička posledních několika let sice nad touto dvojicí na kurtech spíše vyhrává, ale na Facebooku výrazně pokulhává a to dvojnásobně. Djokovič je pak dotahuje na Instagramu i Twitteru, ale rozdíly to nejsou nijak významné.
Neaktivní hráči a jedna deblistka v top 10
Zajímavostí v našem žebříčku jsou i dlouhodobě neaktivní hráči. Mezi ně patří Anna Kournikova, která i přesto že nikdy nevyhrála turnaj, stala se jednou z hlavních osobností tenisu své doby. Sláva této kočky však nekončí ani dnes, kdy na Facebooku za sebou nechává hvězdy jako Venus Williamsovou nebo Anu Ivanovicovou.
Na Twitteru pak řádí další vysloužilec. Je jím Gustavo Kuerten, který ukončil profesionální kariéru před osmi lety, ale svou úlohu baviče a velkého oblíbence však potvrzuje dodnes. Na svém profilu baví v portugalštině přes 1,8 milionu fanoušků.
Za povšimnutí určitě stojí i deblistka Sania Mirza, která se počtem followerů na Twitteru a Instagramů vyrovnává svým (primárně) singlovým kolegům, jako je Rafa Nadal nebo Maria Sharapova.
Deprese, nebo raději půl milionu fanoušků díky olympiádě?
První z perliček na konec jsou sociální sítě v roli strašáka, který má negativní vliv na psychiku tenisty. Kromě Rebeccy Marino, která kvůli urážkám na sítích dokonce ukončila kariéru, se s odolností na negativní zpětnou vazbou perou i hráči jako Andy Murray nebo Kevin Anderson.
O pozitivní puntík v naší infografice se postarala překvapivá vítězkyně Letních olympijských her 2016 Portoričanka Mónica Puig. Ta díky vítězství na hrách posbírala více než 700 tisíc fanoušků a dostalo se jí zde gratulací od hvězd jako Jennifer Lopez nebo Ricky Martin.
Mezi top světové tenisty na sítích se bohužel neprobojoval žádný český tenista či tenistka. Posvítíme si proto na ně v některém z dalších sportovních příspěvků.