O Německu kolem dokola
1. Hrajete si rádi s panenkou Barbie? V tom případě doporučuji koupit si krásku od Matella, ztvárňující Angelu Merkelovou. Forbes tuto dámu označil za nejmocnější ženu světa. Ale chybí jí Ken. Hlasujete pro jejího manžela Joachima Sauera, nebo si chcete zahrát na klimatický summit s Donaldem Trumpem?
2. Útěk z vězení? Je to přirozený lidský instinkt, a proto útěk z vězení není v Německu považován za trestný čin. Ale jakmile uprchlého zločince chytí při páchání dalšího trestného činu, má smůlu a jde za mříže nanovo.
3. Německé úřady mají při výběru jména pro vaše dítě poslední slovo. Zvláštní jména, která neindikují pohlaví (např. Matti), anebo příjmení místo prvního jména, schválena nebudou.
4. Německo je první zemí, která ustanovila tzv. Daylight saving time, tedy letní čas. Přešla na něj už v roce 1916 kvůli úspoře elektrické energie během 1. světové války.
5. Pokud vám na dálnici v Německu dojde v autě benzín, spáchali jste přestupek. Na dálnici totiž můžete zastavit jen ve stavu nouze, za což se nedostatek benzínu v nádrži nepovažuje. Chůze po dálnici je taktéž nelegální a trestá se pokutou 90 eur. Pokutu můžete dostat i za jízdu na jízdním kole na cyklotrase v protisměru.
6. Hlavní město Berlín je 9krát větší než Paříž a má mnohem víc mostů než Benátky. Pyšní se také největší vlakovou stanicí v Evropě.
7. Stereotyp o organizované a zodpovědné německé nátuře se zakládá z velké části na reálném základě. Například v Mnichově se nachází druhé nejpřesněji fungující letiště na světě. To první je v Tokiu.
8. Němčináři! Dokážete bez zaškobrtnutí vyslovit následující slovo?
Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft
Skládáním slov jsou Němci pověstní a tohle nejdelší publikované slovo se skládá z 79 písmen. Podívejte se na videu níže, jak jsme se s ním poprali v eVisions. Myslím, že většina obyčejných lidí ho radši rozvede do věty, než aby slabikováním tohoto krkolomného slovíčka strávila celý den. Pokud již máte „Hochdeutsch“ v malíčku, má pro vás němčina v nabídce dalších 53 dialektů. Přejeme hodně trpělivosti při studiu!
9. O vyšší životní úrovni Němců jste již nepochybně slyšeli. Možná s tím souvisí i skutečnost, že většina německých taxíků jsou Mercedesy. Svezli byste se?
10. Úřad kancléře v Berlíně je mezi místními známý jako „pračka“. Výklad necháme na každém z vás.:)
11. O tom, že Němci jsou „hlavičky“, není pochyb. Vymysleli automatickou kalkulačku, automobil, benzín, inzulín, kapesní hodinky, televizi, parafín, benzínové a dieselové motory a to, co máme nejradši – gumové medvídky!
Co Němci pijí nejraději?
12. Máte chuť na pomerančovou nebo citrónovou Fantu? Víte, že Fanta vznikla v Německu jako důsledek embarga uvaleného na dovoz Coca-Coly během 2. světové války? Původně byla vyráběna ze zbytkových surovin jako syrovátka či jablečné výlisky. A Němci si ji zamilovali natolik, že z ní dokonce pečou „Fantový koláč“ (Fantakuchen) s mandarinkami. Ve světě se každý den vypije 130 milionů balení této limonády.
13. Němci sice tvrdí, že vypijí nejvíc piva na světě, ale toto číslo platí jen v absolutním množství, protože Německo je obrovské rozlohou. V přepočtu na počet obyvatel vede stále Česká republika. Němci si ale drží jiné prvenství – mniši z weihenstephanského kláštera v Bavorsku založili první pivovar na světě, a to již v 8. století.
14. Mniši dokonce nazývali pivo ,,tekutým chlebem“ a popíjeli jej během půstu. V Bavorsku je pivo dodnes zařazeno do kategorie „jídlo“.
15. Z vlastní zkušenosti doporučuji pšeničný kolínský Kölsch, který se čepuje jenom „do trojky“. Číšníci se neptají, jestli chcete další pivo, budou vám ho automaticky dolévat, až dokud nepřikryjete pohár podtáckem.
16. Největší pivní a lidový festival Oktoberfest můžete navzdory jeho názvu (Oktober – říjen) navštívit už v září, kdy začíná. Místo půllitru vám usměvavé číšnice v dirndlech donesou rovnou celý litr, tzv. tuplák. Prvním Oktoberfestem byla několikadenní svatební slavnost korunního prince Ludvíka I. Bavorského v roce 1810.
Potrpí si Němci na značky?
17. Světoznámá značka Hugo Boss navrhovala uniformy pro NSDAP a Hitlerjugend.
18. Adidas může znít jako značka z anglicky mluvící země, ale založil ji Bavor Adolf „Adi“ Dassler. Bratrská soutěživost následně zapříčinila vznik konkurenční firmy Puma, kterou založil Adiho brat Rudolf Dassler. Adidas dnes vlastní 10 % akcií FC Bayern.
19. Východní Německo reagovalo na poptávku po automobilech uvedením roztomilého vozítka Trabant, což v překladu znamená „satelit“. Pojmenován byl totiž k poctě prvního satelitu ve vesmíru, sovětského Sputnika, z roku 1957.
20. „Eau de Cologne“, česky Kolínská voda, skutečně vznikla v německém Kolíně, a to už v roce 1709. Vymyslel ji Johann Maria Farin jako univerzální lék. Napoleon ale její léčivé účinky právně neuznal, a tak zůstala v prodeji jako parfém. Také ji máte na nočním stolku?
21. Během 2. světové války byste se v Porsche nesvezli! Užívat si jízdy v něm mohly jenom ozbrojené složky.
Co byste rozhodně měli o Německu vědět
22. Jste v Německu a někdo vás naštval? Vulgarity na jeho adresu raději spolkněte. Stejně tak nikomu nenaznačujte klepáním si na čelo, že je asi padlý na hlavu (i kdyby byl), případně ho neposílejte k šípku vztyčeným prostředníčkem. Němci toto chování klasifikují jako trestný čin a rozdávají za něj mastné pokuty.
23. Nejvyšší německý kostel v Ulmu se rozpadl především kvůli tomu, že na něj muži močili.
24. V roce 1960 dopadla kapela Beatles v Německu poměrně neslavně. Kytarista George Harrison totiž lhal o své plnoletosti, aby získal pracovní povolení na hraní v německých klubech. A když kapela přešla za lepšími podmínkami z hamburského Indra Clubu do konkurečního Top Ten, majitel Indra Clubu Harrisona neprodleně německým úřadům nahlásil a kytaristu deportovali ze země. Ani Paul McCartney a bubeník Pete Best si v Německu moc dlouho nezahráli. Když jim v pokoji nefungovala elektrika, posvítili si tím, co našli. Zapálili (prý nepoužitý) kondom. Koschmider (majitel Indra Clubu) je usvědčil ze žhářství a Paul s Petem museli z Německa odcestovat. Kapelu to na jistý čas rozdělilo, ale díky Petově matce se chlapci opět setkali a pokračovali na cestě ke slávě.
25. Německý perfekcionismus se projevuje i ve starostlivosti o mužské přirození. Ročně si 8 ze 100 000 dospělých Němců nechá zvětšit penis, čímž se tato země dostala na první místo v celosvětovém žebříčku tohoto druhu plastických operací.
Dočetli jste až sem? Gratulujeme! A nezapomeňte se o své nové poznatky podělit s kamarády nebo známými. Prožili jste i vy nezapomenutelný studijní pobyt, služební cestu, práci nebo dovolenou v Německu? Budeme rádi, když se s námi o své zážitky podělíte na sociálních sítích.
Zdroje:
www.allday.com, www.thelocal.de, www.expatica.com, www.studying-in-germany.org, www.confessedtravelholic.com, www.thrillist.com, www.momondo.co.uk
Bridge, Adrian. “Twenty Things You Didn’t Know about Germany.” Telegraph. August 5, 2013. Accessed February 1, 2015.
Germany (The Rough Guide). London, UK: Rough Guides, Inc., 2012.
Kitchen, Martin. Cambridge Illustrated History of Germany. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1996.
Munich, Bavaria, and the Black Forest. Oakland, CA: Lonely Planet, 2013.