Dítě je změna, ale vy to zvládnete
Dítě vám převrátí život vzhůru nohama. Nová pravidla, noci, po kterých vypadáte hůř než po celovíkendové party a k tomu už nejste pány svého času. Jestli chcete skloubit práci a péči o dítě, připravte se na spoustu plánování, hromadu pracovních záležitostí, které vám dítě jednoduše překazí, a taky na skvělý pocit z toho, když to všechno zvládnete a najdete si čas na obojí – práci i péči o dítě.
Ti nejmenší dají každé mámě pořádně zabrat, a proto jsem pro vás připravila pár rad, jak to všechno zvládnout bez ztráty kytičky, na co si dát pozor a jak to nepřepálit hned v začátku.
Když dítě ještě není na světě a vy si naivně myslíte, že půjdete hned do práce
Možná patříte mezi neúnavné holky z marketingu a plánujete, že se hned po šestinedělí vrátíte do pracovního nasazení. Nedoporučuju. Šestinedělí je totiž mrcha proradná. Může se vám stát, že budete vozit na hormonálním kolotoči a rozbrečí vás i zprávy na Nově (tak, jako se to stalo mně). Tenhle náladový koktejl, při kterém se střídavě smějete, dojímáte a řvete na svého muže, ale šestinedělím skončit nemusí a může trvat déle. V takovém stavu je návrat do práce čirým šílenstvím.
Tip! Jestli z vás bude ještě po šestinedělí totální troska, raději s návratem k práci vyčkejte. Kromě svých hormonálních kolizí budete ještě řešit kojení a spánek (tedy hlavně ten svůj). Dejte si na čas.
S miminkem nejdřív najeďte na režim
Dítě vám zamává s každodenním životem. Čeká vás změna návyků, a to od základů. Teď je pánem vašeho času miminko. Jenže po narození se ještě úplně neznáte. Musíte se naladit na jeho rytmus. Kdy jí, kdy usíná, kolikrát denně spí a na jak dlouho. Je to pohodář nebo ječí, kdykoli ho dáte z ruky? Neméně důležitým atributem pro úspěšný návrat do práce je noční spánek. Možná budete mít štěstí, a to nejspavější miminko na světě. Nebo smůlu, jakou jsem měla já, a porodíte nespavce, který se ještě do roka a půl bude budit 10 x za noc.
Tip! Vydržte, až najdete s miminkem společný rytmus, poznáte ho a upevníte si rituály. Musíte být v pohodě a získat pocit, že máte věci pod kontrolou, pak si teprve můžete přibrat práci.
Návrat do zaměstnání a jak z toho nezešílet
Když už spolu tak nějak fungujete a rozhodnete se vrátit do práce na částečný úvazek, počítejte s jednou věcí. Ty chvilky, kdy dítě usnulo a vy jste měly možnost padnout do peřin a dospávat vyčerpání, zmizí. Teď budete v každé volné chvíli pracovat. Jak to zvládnout a neskončit u Chocholouška?
- Pečlivě plánujte. Jakmile víte, že večer už sotva dáte dohromady souvislou větu, nechte si na tuto dobu mechanickou práci a jednoduché úkoly. Těžší nebo kreativnější věci vyřiďte během dne, kdy dítě odpočívá. Starší kojenec vám postupně začne spát cca hodinu dopoledne a hodinu odpoledne. Batole pak odpočívá jen po obědě. To jsou chvíle, kdy můžete nerušeně pracovat.
- Nepracujte, pokud je dítě vzhůru. Zbytečně vám to krátí chvilky, které můžete věnovat jemu. Stejně byste se se na práci stoprocentně nesoustředili, protože byste po očku sledovali, co se děje. Dítě vás nakonec tak jak tak několikrát vyruší a nebudete efektivní.
- Když už musíte otevřít počítač a dítě je vzhůru, hlavně ho nikdy nenechávejte ani minutu bez dozoru. Ani dítě, ani počítač. Neudělejte stejnou chybu jako já, že si jenom odskočíte na záchod a za minutu jste zpátky. Batole si velmi rádo dá tu práci, vyleze na židli a smaže vám, co se dá.
- I když máte home office, jezděte alespoň jedenkrát týdně do kanceláře. I kdyby to mělo být jen na hodinu. Kolegové vás rádi uvidí, budete v obraze, co se ve firmě děje a dáte o sobě vědět. Nezapomeňte, že s některými kolegy běžně nekomunikujete, i proto je dobré se jim svou přítomností občas připomenout. Navíc se dostanete mezi lidi a budete řešit i něco jiného než počurané plenky, o kterých se bavíte s maminkami na hřišti.
Kam s dítětem, když v kanceláři trávíte celé dopoledne?
Jakmile začnete do kanceláře dojíždět častěji a na delší dobu, nastane problém, kam s dítětem. Tatínek je v práci, babičky a dědové také. Zbydou vám tak jen tři možnosti. Dát dítě do státních jeslí/školky, zaplatit soukromé jesle/školku nebo si sehnat chůvu. Jaké jsou plusy a mínusy?
#1 Státní jesle/školka
+ Je to zadarmo
– Můžete narazit na problém s nedostatkem míst. Snadno tak skončíte na čekací listině.
– Učitelky jsou dost vytížené, v praxi jedna hlídá i 24 dětí.
– Státní jesle pro děti mladší 3 let jsou spíš vzácností.
#2 Soukromé jesle/školka
+ Sami si určíte, které dny a kolik hodin vaše dítě v zařízení stráví.
+ Pokud dáváte do jeslí dítě před 3, rokem věku na pár hodin, dopřejete mu delší čas na adaptaci v dětském kolektivu.
+ Přístup učitelek je individuálnější, kolektivy jsou malé. V jeslích vám dítě i přebalí.
– Zaplatíte kolem cca 150 Kč na hodinu i víc.
#3 Chůva
+ Věnuje se jen vašemu dítěti.
+ Hlídačka přijde k vám domů, takže vám odpadne cestování.
– Stojí kolem 150-200 Kč na hodinu, záleží na lokalitě.
Dejte dítěti dostatek času, aby si na nové podmínky zvyklo
Nic naplat. Každé dítě je jiné. Jednomu se do kolektivu nechce, druhé se do kolektivu vyloženě hrne a příliš po vás tesknit nebude. Vždyť je tam tolik nových a zajímavých věcí. Druhým případem je můj syn, který větu „Papa, jdu do práce a přijdu si pro tebe po obědě.“ slyší na půl ucha, protože už je dávno na cestě do herny. Některé děti ale na kolektiv připravené nejsou ani ve třech letech, jsou ostýchavé, a proto je možná lepší, když v začátku využijete chůvu. Ideální je postupná adaptace a pomalé zvykání dítěte na to, že s vámi už netráví 24 hodin denně.
Počítejte s tím, že dítě má nudli každou chvíli
Rozhodně si se zaměstnavatelem dopředu ujasněte pravidla, kolik času strávíte prací z domova a kolik v kanceláři. Připravte se na to, že dítě může být nemocné. U malých dětí je to každou chvíli, protože ještě nemají dostatečně vybudovanou imunitu. Snadno se vám tak stane, že změníte plány z minuty na minutu, notebook zase pěkně položíte na stůl a místo toho vezmete do ruky teploměr a knížku s pohádkami.
Pár tipů na články, které by vás mohly zajímat: