Přesně o tom totiž poměrně nový sanfranciský nástroj Notion je. Přemýšleli jste někdy o smysluplnosti jednoúčelových nástrojů? Pravděpodobně nikoli, protože byste došli k závěru, že mít pro každou činnost jeden nástroj moc smysl nedává. Odporuje to lidské touze po efektivitě, současné tendenci činnosti zrychlovat a komunikovat v reálném čase nehledě na vzdálenost a místo. A začali byste hledat něco, co propojí úkoly, nástroje i lidi do jednoho přehledného rozhraní.
Notion 2.0 overview
Ačkoli má za sebou Notion zatím poměrně krátkou cestu, z dema, které jsem pro jeho šnečí tempo musela na první pokus odinstalovat, se posunul hodně daleko. Velkou výhodou, nad kterou uživatel zajásá, je čistý a stručný design. Klasická stránka v Notion neobsahuje nic kromě drobečkového menu, které zmizí, pokud se pohroužíte do práce. Abyste snáz našli rozložení, které vám vyhovuje, nabízí vám několik osvědčených šablon, podle kterých můžete stránku strukturovat.
Menu je na levé straně a obsahuje veškeré „workspace“ stránky, ke kterým máte přístup, a všechny rubriky, které jste si vytvořili. Ty lze libovolně přesouvat a zanořovat.
Samotná stránka tady ale funguje trochu jinak než klasické textové aplikace. Texty, obrázky, videa, kódy a velké množství dalších věcí, které do ní lze vložit, má podobu bloku. Jednotlivé bloky lze libovolně přemisťovat nahoru, dolu, doprava, doleva, do sloupců, pod sebe – jak je libo.
Veškeré prvky lze spolehlivě ovládat klávesovými zkratkami, což nesmírně usnadňuje a urychluje práci. V textu lze pomocí tagů odkazovat na jiné stránky v Notionu nebo svižně nastavit například notifikaci v To-Do listu.
Notion skvěle funguje pro týmovou komunikaci. Umožňuje vkládání komentářů, přehlednou spolupráci na jednotlivých projektech, propojení se Slackem, a podporuje přes 50 dalších nástrojů, namátkou:
- Typeform
- InVision
- GitHub
- Framer
- Aplikace Google dokumentů
- Mapy, tweety, …
Přístup k jednotlivým projektům nebo položkám můžete povolovat podle potřeb, sdílet je můžete přes odkaz i lidem, kteří Notion nemají. Proti nechtěným editacím, ať už vašim nebo ostatních členů, funguje zámek stránky, který další editace znemožní. V současnosti má Notion už i dobře fungující mobilní aplikaci, jak pro Andorid, tak pro iOS a offline režim. K dispozici je bílý i tmavý režim.
Notion je v současné době podle mě nejlepším nástrojem pro organizaci online života – pracovního stejně jako soukromého. Obě sféry od sebe dokáže oddělit, neruší vlastním rozhraním, takže obsah je vždy snadno dosažitelný a výrazný. Funguje plynule a napříč (především online) obory. Jediným záporem může být počáteční seznámení s aplikací, pochopení svébytného pracovního prostoru, prozkoumání všech možností a nalezení rozvržení a flow, které vám bude vyhovovat. Na internetu totiž zatím nefunguje žádná rozsáhlá knowledge base, vystačit si tedy budete muset s „pár“ tipy od vývojářů a ostatních nadšenců.
Na to, co všechno dává Notion dohromady, nabízí poměrně štědrou free verzi. S tou si vystačíte do 1000 bloků – tedy jednotlivých kusů textu, obrázků, videí a jiných vložených objektů – a 5 MB nahraných souborů. Pokud ale nástroj budete využívat naplno, tisíc bloků vám brzy bude málo a budete muset buď neustále mazat a vracet se o krok zpátky, nebo si pořídit předplatné pro jednotlivce, které stojí 4 dolary za měsíc. A pokud si odpustíte rovnou dvě předražené kávy ze Starbucks, pomůžete tím nejen životnímu prostředí, ale také svému pracovnímu týmu, který s vámi bude moci Notion sdílet. Hlavní výhodou týmového předplatného jsou nástroje pro kontrolu a přístupy.
Ze svojí podstaty se (zatím) Notion hodí především pro jednotlivce, freelancery a menší uzavřenější týmy. K dispozici je ale i předplatné pro firmy, které mají více než 50 zaměstnanců, což může být výzva, která se ale při kvalitně nastavených procesech může velmi vyplatit.
Líbí se vám Notion, nebo používáte raději jiné nástroje? Zajímá vás něco konkrétního? Dejte vědět!