Menu

TOP 9 zdrojů obrázků zdarma, u kterých neuvěříte, že jsou opravdu gratis

Autor Jana Brücknerová Jana Brücknerová

Na Pexels nebo Pixabay zabrousí pro fotky zdarma kdekdo. My vám však odhalíme další zdroje obrázků zadarmo, o kterých jste doposud možná ani neslyšeli. Těšte se na záplavu líbivých i vysoce kvalitních fotografií… Vybrat si bude těžké a uvěřit, že jsou zdarma, ještě těžší!

Než začneme: Co znamená CC0

CC0 1.0 Univerzální (CC0 1.0) znamená, že obrázky lze použít jak pro právní, tak i komerční účely, a to zcela zdarma. Všechny fotografie na webu mohou být kopírovány, modifikovány a distribuovány pod vlastní licencí (v podstatě stejně jako u CC0) bez nutnosti žádosti o povolení či uvedení zdroje, ovšem pod podmínkou, že lidé na fotografii nebudou prezentováni ve špatném světle. Ujistěte se však, že zobrazený obsah (lidé, loga, soukromý majetek,…) se hodí pro vaši aplikaci, a že neporušuje žádná práva.

1.Gratisography

Gratisography skrývá originální sbírku fotografií od Ryana McGuira, zakladatele Bells Design, s vysokým rozlišením a poněkud zvláštním, až ulítlým konceptem, ideálním pro zpestření vašich projektů. Za jeho skvělými fotkami prý stojí mimo jiné i káva – čím lepší, tím lepší fotky, proto se nebojte mu na ni přispět.

Fotografie jsou pod CUSTOM LICENCE, což umožňuje skoro stejné užití jako CC0. Liší se jen o něco specifičtějšími podmínkami, které naleznete zde.

2. FoodiesFeed

Z této stránky se sbíhají sliny na jazyku nejen food blogerům. FoodiesFeed nabízí profesionální fotky zdravých i nezdravých pochoutek, proto na něm nebrouzdejte hladoví.

CC0 licence – ANO

3.DEATH TO THE STOCK PHOTO

Ačkoliv bez premium účtu si zde nemůžete moc vybírat, když se zaregistrujete e-mailem, každý měsíc obdržíte balíček originálních fotek se zajímavým konceptem. Zdarma.

CC0 licence – ANO

4. Designers pics

Za DesignerPics.com vděčíme Jeshu Johnovi z Indie, a především jeho nespokojenosti s množstvím kvalitních fotek na internetu. Problém totiž vyřešil tak, že si fotky nafotil sám, ovšem neškudlí si je, ale sdílí je s ostatními.

CC0 licence – ANO

5.NEW OLD STOCK

Milujete vintage styl? Pak vám New Old Stock učaruje. Úžasné fotky vás vtáhnou do dob, kdy se nám o digitálním světě ani nezdálo, což se maličko odráží i na jejich kvalitě. Všechny fotky na New Old Stock photos lze využít pro osobní i nekomerční účely (články, příspěvky na blogy, osobní projekty), nicméně u některých fotek si raději zkontrolujte, zda nemusíte uvádět zdroj.

6.Pexels

Pexels se řadí mezi jeden z nejoblíbenějších webů, kam lidé zabrousí pro fotky, ale i videa zdarma.
Obří nálož fotek spočívá zejména v tom, že Pexels čerpá i z dalších webů. Nechybí zde ani tagy a kategorie, které vám vyhledávání usnadní.

CC0 licence – ANO

7. Startup Stock Photos

Jestliže hledáte autentické fotky, doslova vytržené z kancelářského prostředí, potom se vydejte na lov do Startup Stock Photos. Čekají tam na vás snímky zachycující zapálené zaměstnance, stoly s kafíčky a laptopy nebo prostředí perných brainstormingů.

CC0 licence – ANO

8.Magdeline

Magdeline patří mezi další vysoce kvalitní zdroje fotek, v němž pomocí pravého sloupce můžete procházet pro vás relevantní kategorie (příroda, lidé, jídlo atd.). Skvělou vychytávkou je také vyhledávání podle barvy, což vám umožní své stránky, blog nebo třeba Instagram, sladit do oblíbených či korporátních barev.

Tip: Pozor! Ujistěte se, že filtrujete fotografie s licencí CC0, protože některé fotografie vyžadují uvádět zdroj.

 CC0 licence – Mix

9. Unsplash

Unsplash začínal jen jako pár odložených fotek na Tumblr ke stažení zdarma, načež se z ní vyklubala jednička mezi free stock weby. Více než 300 000 profesionálních fotek s vysokým rozlišením, u kterých ani neuvěříte, že jsou zadarmo.

CC0 licence – ANO

A malá perlička nakonec…

Flickr skrývá oficiální fotoalbum meziplanetárního dopravního systému SpaceX pod licencí CC0. Kdo ví, jednoho dne tam třeba přibudou i fotky kolonizace Marsu 🙂

18.03.2019

Komentáře