Prvomájový polibek: 14 míst v Praze s rozkvetlou třešní
28. 04. 2021 Autor Pavla PisárováZveme vás na procházku Prahou za nejkrásnějšími rozkvetlými třešněmi. Ať už chcete najít třešně kvůli polibku, nebo se jen potěšit pohledem na rozkvetlé stromy a přitom například vytvořit zajímavé fotografie, přinášíme vám 14 míst, která stojí za vaši návštěvu.
Květen je považován za měsíc lásky a první květen je v Česku tradičně vnímán jako jarní svátek zamilovaných. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se v tento den zamilované páry líbají pod rozkvetlou třešní?
Vznik tohoto zvyku není zcela jasný, ale podle etnografky Kláry Posekané nejde o starý zvyk. Tvrdí, že mohl vzniknout v městském prostředí počátkem 20. století v souvislosti s romantickým básníkem Karlem Hynkem Máchou a Petřínem. Právě jeho lyrickoepická skladba Máj tento svátek lásky proslavila a dnes se proto snažíme najít rozkvetlou třešeň, abychom polibkem naše city zpečetili. Tak která místa navštívíte?
Na konci článku najdete přehlednou mapku s vyznačenými místy, abyste svou procházku mohli naplánovat.
1. Vokovická třešňovka
Na pomezí Vokovic a Divoké Šárky byla v 50. letech minulého století založena Vokovická třešňovka, která poskytuje krásný výhled do Šáreckého údolí. V obnovených sadech by mělo růst přibližně 220 třešní a hned vedle tohoto sadu se nachází i švestkový sad na Červeném vrchu, který můžete cestou navštívit taky.
2. Kampus Dejvice
Věděli jste, že se na jaře, když začínají kvést japonské třešně sakury, v Japonsku slaví Hanami? Je to tradiční japonský svátek, který vznikl před více než tisícem let, a jeho podstatou je obdivování krásy kvetoucích květin. V rámci předpovědí počasí japonské televize hlásí „třešňové předpovědi“, podle nichž pak většina Japonců plánuje Hanami. Tento svátek tráví s rodinou a přáteli, pod rozkvetlými stromy pořádají pikniky, společně se baví a obdivují sakury, které můžete vidět právě v Kampusu Dejvice.
3. Stromovka
Královská obora je jedním z největších parků v sousedství holešovického Výstaviště. Je zajímavé, že už od středověku se tam nacházela obora, která se v roce 1804 proměnila na veřejně přístupný lesopark, který je chráněn jako přírodní památka. Stromovka prošla v posledních letech velkou obnovou – přibyly rybníky, chodníky a byly vysazeny nové stromy.
V dubnu a květnu se tam můžete projít pod nádherně kvetoucími sakurami, které však v plném květu vydrží jen pár dní.
4. Vojanovy sady
V historickém centru nedaleko Karlova mostu lákají na procházku a relax Vojanovy sady, které jsou považovány za nejstarší částečně zachovalou zahradu z dob středověku. Pokud hledáte klid od ruchu velkoměsta, tato zahrada je přímo ideálním místem k odpočinku. Na jaře tam kromě ovocných stromů kvetou také magnolie a obdivovat můžete i pávy, kteří se v sadech volně pohybují.
5. Petřínská rozhledna a přilehlé sady
Sady pod Petřínem jsou tradičním místem na jarní procházku. Už začátkem dubna v nich začínají krásně kvést stromy a keře a vyhlídky nabízejí nádherné rozhledy na historické centrum Prahy. Projít se můžete Růžovým sadem, zahradou Nebozízek a Seminářskou zahradou mezi více než 2 100 ovocnými stromy. Na vrchol se dá vyjet i lanovkou, ale park je plný pěšinek s lavičkami na odpočinek. Vrch Petřín patří mezi nejrozsáhlejší městské zelené plochy a následující fotografie svědčí o tom, že přivstat si a zamířit právě tam, se rozhodně vyplatí.
6. Park Sacré Coeur
Pokud se chcete pokochat originálním výhledem na Smíchov a část Prahy na pravém břehu Vltavy, vyběhněte na návrší parku Sacré Coeur. Nachází se v něm i kaple v novogotickém slohu a pro děti by mohlo být potěšením například hřiště s atrakcemi či minizoo s klokany a dalšími zvířátky.
7. Kalvárie v Motole
Území Kalvárie bylo za chráněnou přírodní památku vyhlášeno už v roce 1982. Tato lokalita je známá skálou s křížem, který byl na ni umístěn v roce 1721, a spolu se tak vypínají nad korytem Motolského potoka. Z jižní strany památky je krásný pohled na okolí, a pokud patříte k milovníkům geocachingu, potěší vás, že je tam schovaná keška.
8. Přírodní park Smetanka
Tento přírodní park vznikl v roce 2010 na území Hloubětína, Kyjí, Hrdlořez a Vysočan. Na jižní straně ho ohraničuje Kyjský rybník a říčka Rokytka, která protéká tímto chráněným územím. Parkem vede turistická značená trasa z Kobylis do Starých Malešic a jeho dominantou je lesnatý hřeben Smetanka. Nedaleko od parku se nachází další sad, a to Třešňovka.
9. Sad Třešňovka
Tento sad byl založen mezi světovými válkami a na počátku 20. století sloužil jako vojenské cvičiště. Původně se nazýval Holosmetka, podle dominantního druhu vysazených ovocných stromů se ale časem přejmenoval na vrch Třešňovka. Sad prošel velkou obnovou, při níž však byla ponechána torza třešní, které sadu dodávají impozantní atmosféru a charisma. V sadě si můžete všimnout i původního, dnes zasypaného bunkru protiletecké obrany, na kterém je umístěna růžice „Severka“ se směry a vzdálenostmi k nejvyšším horám českých pohoří.
10. Park Parukářka
Na kopci mezi vrchem Vítkovem a Olšanskými hřbitovy se nachází poměrně rozsáhlý park Parukářka, který umožňuje odpočinek i sportovní vyžití. Pokud vyjdete na vrchol parku, odměnou vám bude krásný výhled na Prahu, a dokonce jako na dlani uvidíte i Pražský hrad. Cestou za třešněmi si můžete prohlédnout také památník na Vítkově či Žižkovskou televizní věž.
11. Havlíčkovy sady
Grébovka, jak se sadům rovněž říká, je park anglického typu nacházející se na Vinohradech, vybudovaný v 19. století v okolí vily, kterou si dal postavit pražský průmyslník Moritz Gröbe. Park je inspirován italskou renesancí a pokochat se v něm můžete působivou grottou s fontánou, vodní kaskádou a jezírkem. V areálu parku jsou i vinice, založené na slunných stráních již ve 13. století, a při procházce nevynechejte ani Viniční altán a Pavilon. Toto místo vám nabízí nejen krásný výhled na Prahu, ale i příjemné posezení.
12. Třešňovka
V jižní části pražského Braníka se nachází starý třešňový sad zvaný Branická třešňovka. Ve 40. letech minulého století se z travnaté stráně díky místnímu okrašlovacímu spolku proměnila na sad. Ten si postupem času prošel mnohými změnami a v současnosti se ho místní dobrovolníci snaží zvelebovat. Tak se vydejte podívat, jak se jim to daří.
13. Dendrologická zahrada Průhonice
Arboretum a botanická zahrada je vedle parku a zámku nejnavštěvovanějším místem v Průhonicích, protože je na území Česka ojedinělým zařízením svého druhu. Zaujmout by vás mohla unikátní sbírka okrasných rostlin a dřevin, která čítá více než 7 000 druhů. Ať už jste milovníkem květin, nebo hledáte místo pro odpočinek či načerpání inspirace, návštěva tohoto místa vás určitě nezklame.
14. Park Baarova
Rozmanitost květin, keřů a stromů umocňuje atmosféru tohoto michelského parku, který je příjemným místem k odpočinku či odreagování se například při hře pétanque na místním hřišti. Na jídle z nedalekých restaurací či kaváren si můžete pochutnat právě v parku, a pokud byste měli chuť přečíst si knížku, je možné si ji půjčit z místní veřejné knihovny – KnihoBudky.
Tak na co ještě čekáte? Naplánujte si svou procházku rozkvetlou Prahou a užijte si krásné květnové dny. Využijte naši rozkvetlou online Google mapu nebo si stáhněte prvomájovou grafiku kliknutím na obrázek.
Komentáře